Narodil sa 18.augusta 1939. V roku 1962 absolvoval Lesnícku fakultu VŠLD vo Zvolene. Ako absolvent vysokej školy nastúpil na Lesný závod Muráň, kde pôsobil v rokoch 1963 - 1964, ako zástupca vedúceho polesia. V rokoch 1965 - 1973 pôsobil na Lesprojekte ako taxátor a od roku 1974 pôsobil ako špecialista Štátnej ochrany prírody v Banskej Bystrici až do svojho odchodu na dôchodok v roku 2004. Pôsobil aj ako člen mnohých odborných komisií a redakčných rád odborných časopisov. Popri množstve odborných aktivít, ktoré čiastočne realizuje aj v súčasnom období, je významnou skutočnosťou, že menovaný predstavuje výnimočnú osobnosť na jednotnom poli lesníctva a ochrany prírody. Ako profesionálny lesník dokázal v ochrane prírody nachádzať múdre a efektívne riešenia, pri ktorých sa vyhýbal nerealizovateľným extrémom a uplatňoval postupy, ktoré dokázali názorové spektrum zjednocovať. Váhou svojich odborných dokumentov dokázal vždy pôsobiť v prospech lesa a lesného hospodárstva. Osobnosť Ing. Burkovského, vzhľadom na jeho vlastnosti, môže byť prirodzeným vzorom pre lesnícku, ale aj širokú laickú verejnosť.
2 0 1 0
Ján MORONG
Pán Ján Morong patrí do generácie tých lesných odborníkov a zamestnancov, ktorí v práci pre les strávili celý svoj pracovný život. Ba nielen pracovný, ale aj podstatnú časť mladosti a množstvo svojho voľného času. Patrí medzi tých lesníkov, pre ktorých les nebol zďaleka len predmetom pracovných povinností, ale pre ktorých les bol a dodnes je objektom životnej náplne, blízkeho vzťahu, intenzívneho profesionálneho, osobného a ľudského záujmu. Slovo „láska“ vo vzťahu p. Moronga k lesu je plne namieste. V jeho živote neexistovala situácia, kedy by nebol ochotný kedykoľvek, v ktorúkoľvek hodinu sa plne angažovať v lesníckej problematike. Je typom lesníka, ktorý svojou vytrvalou - možno z globálneho pohľadu ,, drobnou“ - prácou, vo svojej dobe na sto percent prispel k udržaniu optimálneho stavu lesov v nádhernej časti Slovenského Rudohoria, v okruhu vymedzenom veľmi približne obcami Lom nad Rimavicou a Hronec. Aj dnes, keď je na dôchodku, nešetrí svoje nohy a chodí navštevovať svoju celoživotnú lásku - dôverne známe lesné tíšiny, ktoré hodnotí okom odborníka a o ktoré nemôže stratiť záujem nikdy.
2 0 1 1
Ing. Ignác MORDEL
Ing. Ignác Mordel patrí do generácie tých lesných odborníkov a zamestnancov, ktorí v práci pre les strávili a trávia veľký kus svojho pracovného života. Patrí medzi tých lesníkov, pre ktorých les nebol zďaleka len predmetom pracovných povinností, ale pre ktorých les bol a dodnes je objektom životnej náplne. Dlhodobo vo funkcii prevádzkového inšpektora pre pestovnú činnosť na Odštepnom závode Námestovo presadzoval snahu o zvýšenie úrovne pestovateľskej starostlivosti o lesné porasty a odolnostného potenciálu oravských lesov. V záujme zabezpečenia potrebnej druhovej skladby drevín výrazne prispel k vzniku samostatného škôlkárskeho strediska i ku skvalitneniu samotnej škôlkárskej činnosti počnúc vyhľadávaním a uznávaním lesných porastov, cez zber semena až po inováciu a modernizáciu technológií pestovania sadeníc v lesných škôlkach. Má nemalý podiel na zabezpečení kultúr ťažko zalesniteľných kalamitných lokalít v rámci Odštepného závodu Námestovo. Ako jeden z prvých vyšiel s iniciatívou ozdravovania lesných porastov ich vápnením a prihnojovaním. V roku udelenia Ceny pracoval Ing. Ignác Mordel na OZ Semenoles ako vedúci Škôlkárskeho strediska Oravská Priehrada a 5. marca tohto roku oslávil životné jubileum 60 rokov.
2 0 1 2
Cena Jozefa Dekréta Matejovie sa udeľuje Ing. Ladislavovi Maximovi za jeho celoživotnú prácu pre slovenské lesníctvo, za jeho bohatú publikačnú činnosť v tomto obore a za presadzovanie zásady neoddeliteľnosti lesníctva a ochrany prírody. Konkrétnejšie je potrebné spomenúť , že je rodákom zo Sobraniec a celý profesijný život odpracoval v štátnych lesoch. Je obhajcom a šíriteľom prírode blízkeho obhospodarovania lesa a celým jeho pracovným životom sa tiahne práca s mládežou. Ako riaditeľ LZ Sobrance odborne a ľudsky usmerňoval prinavracanie lesov pôvodným vlastníkom. Jeho celoživotným koníčkom je záchrana bociana bieleho. Vzhľadom na jeho skúsenosti, odbornosť, ale i umenie narábať so slovom a perom sa stal známym aj ako autor mnohých odborných článkov a ucelených publikácií. Po odchode do dôchodku je naďalej aktívny vo viacerých oblastiach. Sme presvedčení, že práve tento „obyčajný lesník“ z najvýchodnejšieho kúta našej republiky si zaslúži, aby bol nositeľom Ceny Jozefa Dekréta Matejovie.
Ing. Ladislav MAXIM
2 0 1 3
Miroslav RYBÁRIK
Za celoživotnú - štyridsaťtriročnú prácu, aktivitu a výsledky na úseku lesného hospodárstva a poľovníctva. Pán Miroslav Rybárik sa narodil 23. januára 1949 v Kamennej Porube, okres Žilina. Odborné lesnícke vzdelanie nadobudol na Strednej lesníckej škole v Liptovskom Hrádku. Túžba pracovať v lese sa mu začala napĺňať v roku 1970 na Lesnom závode Rajecké Teplice, keď ako mladý lesník prebral lesný obvod aj s horárňou bez elektriny na samote v doline Rybná pod Kľakom. Sedemdesiate roky boli na LZ Rajecké Teplice mimoriadne zložité a náročné. V obvode závodu sa realizovala rozsiahla delimitácia zanedbaných poľnohospodárskych plôch porastených lieskou - jedna z najväčších zalesňovacích akcií v rozsiahlej Rajeckej doline.. V podmienkach, v ktorých pracoval ich výmera predstavovala 520 ha sústredených plôch. Cieľ bol jasný : usporiadať pôdny fond delimitáciou týchto pozemkov, likvidáciou liesky pripraviť plochy pre založenie lesa umelou obnovou tak, aby založené lesy v budúcnosti plnili všetky dôležité funkcie pre spoločnosť. Samotná likvidácia liesky bola fyzicky náročná práca, znásobená nedostatkom ľudí a to nielen pri zalesňovaní, ale aj pri starostlivosti o zabezpečenie novozaložených kultúr. Na zalesnenie uvedených plôch bolo potrebné obrovské množstvo kvalitného sadbového materiálu s predpísanou druhovou skladbou. Niekoľkoročné mimoriadne pracovné a odborné nasadenie sa prejavilo v tom, že pre vlastnú potrebu vypestovali viac ako 300 tis. sadeníc výbornej kvality, hlavne smreka, jedle, smrekovca, buka a javora. Po 11 rokoch vo funkcii vedúceho lesníckeho obvodu sa stal zástupcom vedúceho lesnej správy so zameraním na pestovanie. V druhej polovici 80-tych rokov vykonával funkcie vedúceho Lesnej správy Fačkov, neskôr zástupcu vedúceho lesnej správy a vedúceho lesného obvodu a to až do odchodu na dôchodok 31.12.2012. Ako lesník sa celý život venuje poľovníctvu v poľovnom revíri s chovom jelenej zveri, kde vykonáva činnosť poľovného hospodára. Skutočnou odmenou po toľkých rokoch námahy, je pre nášho dnešného laureáta, a nielen pre neho, neopakovateľný pocit vidieť a prechádzať sa po stovkách hektárov zdravých lesov založených s jeho prispením v 70-tych a 80-tych rokoch minulého storočia. Pánovi Miroslavovi Rybárikovi k udeleniu ceny JDM všetci srdečne gratulujeme a do ďalších rokov života mu prajeme všetko najlepšie.
2 0 1 4
Ing. Ján MALKO, CSc.
Víťazom 8. ročníka ankety o cenu J.D.M. pre rok 2014 sa stal Ing. Ján Malko, CSc. Laureátovi bola cena udelená za rozvoj a úsilie o uznanie lesníctva spoločnosťou, za pôsobenie pri výchove generácií lesníkov a za aktívnu činnosť v štátnom aj neštátnom sektore. Pán Ján Malko sa narodil 4. marca 1943 v Sučanoch, okres Martin. Po ukončení základnej a strednej školy študoval na Lesníckej fakulte VŠLD vo Zvolene. Zvyšovanie vedeckej kvalifikácie ukončil v roku 1988 absolvovaním externej ašpirantúry. V roku 1995 úspešne vykonal skúšku odborného lesného hospodára. Po ukončení štúdia na lesníckej fakulte pracoval na Školskom lesnom podniku až do odchodu na dôchodok. Postupne prešiel viacerými pracovnými pozíciami. V rokoch 1989 až 2004 bol riaditeľ Školského lesného podniku TU Zvolen. V orgánoch vysokej školy pôsobil napríklad ako člen vedeckej rady, člen kolégia rektora, ale aj ako externý učiteľ na Katedre ochrany lesa a poľovníctva. Ďalšie aktivity boli orientované na Zväz zamestnávateľov pracovníkov v lesnom hospodárstve, Slovenský poľovnícky zväz a Slovenskú lesnícku komoru, ktorej predsedom bol od roku 1998 do roku 2010, s prestávkou v roku 2005.V ostatnom období pracoval ako generálny sekretár Združenia obecných lesov SR a výkonný tajomník Rady združenia vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. Celú profesijnú kariéru venoval príkladnej starostlivosti o vysokoškolské lesy. V rámci školského lesného podniku sa podieľal na praktickej výučbe takmer 40-tich ročníkov lesných inžinierov. Okrem jeho odbornej spôsobilosti je potrebné oceniť aj jeho ľudské vlastnosti, ktorými sú skromnosť, ústretovosť, rozvážnosť a ochota poradiť a pomôcť.
Cena Jozefa Dekreta Matejovie je prejavom ocenenia pre osobnosti, ktoré sa mimoriadne zaslúžili alebo zasluhujú o zveľaďovanie lesov a rozvoj lesníctva na Slovensku. Vyhlasuje ju vo forme ankety od r. 2007 každoročne Slovenská lesnícka komora v spolupráci s Lesmi Slovenskej republiky š. p. Banská Bystrica. Víťaz každého ročníka ankety je vyhlásený v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline v Čiernom Balogu na Dni stromu v mesiaci júli.
Jozef Dekrét Matejovie (12. júl 1774 - 18. január 1841) patril medzi najuznávanejších lesníckych odborníkov na prelome 18. a 19. storočia. Významne prispel k zveľadeniu baníctvom a hutníctvom zdevastovaných lesov na Hornom Pohroní. Novátorské metódy, ktoré uplatňoval, obsiahli široký okruh činností - umelé zalesňovanie, pestovanie lesa, hospodárna ťažba a využívanie dreva, rentabilita lesnej prevádzky, zdokonaľovanie evidencie a ochrany lesa, sociálne reformy na zlepšenie sociálnych podmienok lesných robotníkov. Tieto činnosti svojím významom presiahli obvod jeho pôsobnosti a stali sa základom pre usporiadané obhospodarovanie lesov v celej krajine.